Запланована галузь застосування та місце застосування: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Управління аграрної політики обласних держаних адміністрацій України, виноградарсько-виноробні господарства України різних форм власності, навчальний процес при підготовці студентів аграрних спеціальностей
Рівень інновації: немає аналогів в Україні.
Наявність патенту: немає
Наявність зацікавленого Замовника: виноробні підприємства та Управління аграрної політики обласних державних адміністрацій України.
Впровадження: заплановано на 2020–2021 рр.
Яких додаткових дій потребує впровадження: необхідна державна підтримка для впровадження методів визначення складу та походження виноградарсько-виноробної продукції та закупівля вартісного обладнання для цього.
Коротка характеристика, техніко-економічні параметри переваг та позитивних якостей.
Запропоновані методи визначення складу та походження виноградарсько-виноробної продукції базуються на використанні аналізу стабільних ізотопів (IRMS). Наразі цей метод (аналіз співвідношення стабільних ізотопів 2H, 13С, 15N, 18О, 32S та 87Sr/86Sr за допомогою IRMS (Stable Isotope Ratio Mass Spectrometry) є одним з найбільш достовірних для визначення географічного походження та натуральності продукту, відсутності в ньому домішок. Зазначений метод дозволяє підприємствам галузі сільського господарства визначати якість продукції, її натуральність та автентичність (продукт з конкретної ділянки (місця вирощування чи виробництва) з чітко визначеними екологічними умовами, технологічними особливостями господарювання та традиціями місцевого населення). Введення у вітчизняну практику досліджень такого рівня дозволить гарантувати «чистоту» продукту та підвищити довіру покупця, вести контроль якості і відповідності кількості продукції потенційним можливостям виноробних територій, конкурувати на рівних зі світовими виробниками вина.
ЯКЩО ВАС ЗАЦІКАВИЛА ДАНА РОЗРОБКА, БУДЬ-ЛАСКА,
НАПИШІТЬ НАМ