Призначення. Створення програмної моделі радіотехнічної системи з врахуванням нелінійних перетворень сигналів дозволить розробити відповідні методики випробувань та рекомендації щодо впровадження у виробництво
Галузь застосування. Підприємства приладобудівної та радіотехнічної галузі.
Переваги. Авторам не відомі випадки врахування нелінійних спотворень сигналів та завад на ефективність роботи РТС та алгоритми обробки сигналів, які б забезпечували високу завадозахищенність радіотехнічних систем в умовах впливу завад з високою енергетикою..
Техніко-економічний ефект. Створення комп’ютерної моделі радіотехнічної системи з врахуванням нелінійних перетворень сигналів дозволить досліджувати ефективність існуючих та проводити розробку нових алгоритмів виявлення цілей на фоні довільного завадового оточення з метою підвищення завадозахищеності РЛС шляхом програмного математичного чи напівнатурного моделювання. Це дозволить розробити відповідні методики випробувань та рекомендації щодо впровадження у виробництво, а це, як наслідок, дозволить суттєво підвищити завадозахищеність й конкурентноздатність вітчизняних РТС.
Опис. Створена концепція керованого динамічного насичення, яка дозволяє узагальнити і уніфікувати методику розробки математичних моделей функціональних модулів сигнальних трактів РТС різного призначення. Запропоновано метод апроксимації нелінійних характеристик активних компонентів і структур на основі функцій динамічного насичення. За своїми можливостями запропонований метод перевищує можливості методу апроксимації з використанням степеневих рядів та поліекспоненціальної апроксимації. Розроблено математичну модель імпульсного радіолокатора з просторово-часовим адаптивним фільтром з врахуванням нелінійних ефектів в приймальних каналах, які виникають в умовах дії інтенсивних завад. Модель радіолокатора дозволяє довільно змінювати динамічний діапазон приймальних каналів та імітувати різні види нелінійних спотворень сигналів та завад.