Призначення. Технологія дає змогу вирощувати великогабаритні монокристали високої якості, що значно знижує собівартість продукції (детекторів) у порівнянні з методами, що застосовуються для вирощування відповідних монокристалів невеликих розмірів (методи Бріджмена і Стокбаргера).
Технічні характеристики. Потужність виробництва – 8 т на рік.
Галузь застосування. Вирощування монокристалів, приладобудування.
Переваги. Технологія дозволяє вирощувати великогабаритні монокристали, що значно здешевлює вартість вихідного матеріалу для виготовлення детекторів, а отже, і вартість кінцевої продукції.
Техніко-економічний ефект. Впровадження технології дозволить знизити вартість кінцевої продукції, а також сприятиме створенню додаткових робочих місць.
Опис. Технологічний процес вирощування монокристалів NaI(Tl) на установках типу «Рост» полягає у витягуванні монокристалу з розплаву на монокристалічний запал з постійним підживленням розплаву вихідною сировиною. Спочатку готують теплову камеру для вирощування та вузли ростової установки до вирощування (перевірка працездатності обладнання) і перевіряють герметичність вакуумних ущільнень ростової печі. Потім проводять завантаження сировини в тигель та проводять стиковку напівкорпусів. Перед початком процедури вирощування додатково перевіряють ростову піч на герметичність та наявність вологи. Після плавлення сировини та доведення температури розплаву до необхідної ще раз перевіряють ростову піч на вакуум, після чого починають вирощування, яке полягає у розрощуванні монокристалу до необхідного кінцевого діаметру і потім до необхідної кінцевої висоти. Далі піч розстиковують і вивантажують вирощений монокристал в термос, де проводять його відпал і охолодження до кімнатної температури.