Невеликими кроками до енергетичної незалежності та автономності

Проблема безперебійного постачання електроенергії – на фоні постійних обстрілів з боку росії – створює надзвичайно великий попит на системи автономного живлення як побутових споживачів, так і підприємства та установи України. Крім того, постійне зростання вартості електроенергії погіршує загальне становище українського суспільства та створює підґрунтя для погіршення ситуації у суміжних галузях – купівельній спроможності населення, фінансової стабільності країни тощо.

Сьогодні ми мали розмову з науковцями Національного університету водного господарства та природокористування (Рівне) – Серілко Леонідом, Стадником Олександром, Сасюк Зоєю, Серілко Дмитром, Ігнатюком Романом та Чабан Вітою – які представили інноваційне рішення у даній сфері – вітроенергетичну установку з вертикальним ротором.

Розкажіть, будь ласка, з чого почався Ваш стартап? (ідея, команда, однодумці, сприятливе середовище. І взагалі – чому Вам це цікаво)

Ідея використання вітроенергетичних установок для виробництва електроенергії в цілому і для освітлення вулиць в тому числі особливо стало актуальною в останні роки в зв’язку з збільшенням вартості електроенергії. Розробка нових конструкцій вітроенергетичних установок (ВЕУ) з вертикальним ротором і дослідження їх роботи  розпочалася в Національному університеті водного господарства та природокористування (НУВГП) в 2017 році з проведення конкурсу інноваційних проектів в університеті, де наш проект посів друге місце.

Наша команда складається з викладачів та здобувачів вищої освіти Навчально-наукового механічного інституту НУВГП.

Оскільки основним недоліком ВЕУ з вертикальним ротором є проблема самозапуску, то нами була запропонована конструкція ротора Дар’є з поворотними лопатями, яка дозволяє виробляти енергію при малих швидкостях вітру. Загалом по даній тематиці авторами отримано більше 10 патентів на корисні моделі та опубліковано ряд статей та тез конференцій.

Чому, на Вашу думку, Ваш проєкт стане/став успішним?

Для освітлення вулиць використовуються вітроенергетичні установки з горизонтальною віссю обертання (Шведська фірма Getcab). Крім того, що ротори цих пристроїв необхідно спрямовувати в напрямку вітру, вони створюють великий шум і їх недоцільно встановлювати в населених пунктах. ВЕУ з вертикальним ротором працюють не залежно від напрямку вітру і оскільки їх ротори обертаються із значно меншою частотою ніж ВЕУ з горизонтальним ротором, то вони створюють значно менший шум. Оскільки в запропонованій конструкції генератор знаходиться в нижній частині установки для освітлення, то це значно зменшує затрати на експлуатацію та обслуговування даного пристрою.

Поділіться, будь ласка, планами на майбутнє щодо Вашого стартапу.

При достатньому фінансуванні проекту наша команда може провести необхідні науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, що дозволить виготовити промисловий зразок установки і запропонувати його комунальним господарствам та іншим зацікавленим підприємствам. При налагоджені серійного виробництва такі пристрої будуть на 30-40% дешевшими, в порівнянні з закордонними аналогами. Крім того, проведені дослідження дадуть змогу визначити раціональні параметри ВЕУ з вертикальним ротором більшої потужності, які можуть бути використані не тільки для вуличного освітлення, але і для інших потреб промисловості, фермерських господарств, тощо.