Щорічні інноваційні конкурси у Грузії

Джерела фінансування

Країна зацікавлена ​​в залученні іноземних інвестицій. Виграшні сторони Грузії: стабільна банківська система, низький рівень оподаткування, проста реєстрація бізнесу і його ведення, низький рівень корупції. Грузинські стартапи можуть залучити фінансування декількома способами: через спеціалізовану програму, через банк і через венчурного інвестора / бізнес-ангела. Перший спосіб отримати фінансування – подати заявку на участь в одній із спеціалізованих програм, які реалізуються спільно грузинським урядом і міжнародними організаціями. Такі програми виявляють гідні ініціативи, допомагають їх розвивати, надають фінансування для найбільш цікавих і опрацьованих проєктів.

Ось найбільш важливі з програм:

1. Програма “Стартап Грузія”. Запущена в червні 2016 року і з тих пір допомогла реалізуватися сотням бізнес-ідей. Ініціатори програми – Міністерство економіки та сталого розвитку Грузії, Агентство інновацій і технологій Грузії, Партнерський фонд Грузії (державний інвестиційний фонд, мета якого – залучення інвестицій в країну). Спочатку фонд програми становив $ 5 000, однак було заплановано, що поступово він буде збільшуватися. Програма користується великою популярністю: з початку її роботи по січень 2019 року було подано 3000 заявок для участі.

2. Програма USAID “Зростання в Грузії”. USAID Zrda у вересні 2019 року пообіцяла виділити Грузії $ 500 000 на реалізацію інноваційних бізнес-ідей у грузинських селах біля кордонів з самопроголошеними республіками Південна Осетія і Абхазія.

3. Програма “Виробляй у Грузії”. Країна залежна від імпорту, тому уряд Грузії зацікавлений в розвитку місцевого виробництва. В рамках програми підприємства можуть отримати фінансування в розмірі $ 2800-$ 8000.

4. Проєкт національної інноваційної екосистеми Грузії GENIE, ініційований Світовим банком і запущений в листопаді 2018 року. У підсумку автори 20 найкращих стартапів з 135 поданих заявок отримали гранти в розмірі: $ 38 000 на еквіваленті.

Другий спосіб залучити гроші для стартапу в Грузії – брати участь в банківській програмі фінансування. Ось деякі з програм.

Startuper від банку TBC

В рамках цієї програми стартапи можуть отримати фінансові та нефінансові послуги: кредити, оренда, навчання, зустрічі, семінари. Мета проєкту – стимулювати молодих підприємців почати свій бізнес, щоб в результаті в Грузії сформувалася розвинена стартап-екосистема. За програмою інноваційний стартап може отримати до 200 000 ларі, це $ 67 450 в еквіваленті. Період погашення – 7 років.

Bank of Georgia Female Start Upper

Інноваційна стартап-програма для жінок-підприємців, запущена в грудні 2016 року. Щоб взяти участь в цьому проєкті, компанія повинна бути зареєстрована як юридична особа, а керувати нею повинна жінка-директор або партнер.

Innovfin від банку Procredit. Реалізується при співробітництві з Групою європейського інвестиційного банку. У програмі можуть взяти участь “відносно великі інноваційні проєкти”.

Smartex від банку Liberty

Цей банк першим в Грузії створив стартап-інкубатор. Спочатку основними напрямками в інкубаторі були електронна комерція, телекомунікації, електронні платежі. Одним з проєктів, який отримав фінансування в рамках програми, став стартап Swoop.

Нарешті, що стосується венчурних інвесторів, то таких в Грузії небагато. Це продиктовано невеликими розмірами країни, а також тим, що стартап-екосистема тут почала активно розвиватися лише в поточному десятилітті. Поки що інвестиційні компанії, які працюють в країні, вкладаються в великі багатомільйонні проєкти, що стосується стартапів, сфери інновацій, то поки місцеві інвестори лише вивчають перспективи цього ринку. Наприклад, Грузинський фонд спільного інвестування (Georgian Co-Investment Fund) – компанія, яка надає інвесторам доступ до швидкозростаючих секторів грузинської економіки. Зараз фонд управляє активами в розмірі $ 2 млрд. Ключові проєкти, в які вкладається фонд, відносяться до таких сфер, як енергетика та інфраструктура, готельний бізнес і нерухомість, сільське господарство, логістика, виробництво, і реалізуються спільно з державою / іншими великими інвесторами.

 

Джерело: startupjedi.vc