Реласкопічний шаблон «Краб»

Призначення. Для оптимізації обліку дерев при реласкопічній таксації шляхом узгодження із чинними нормативами та автоматизацією процесу обрахунку повноти, складу і запасу на 1 га насадження.

Технічні характерситики. Основа виконана у вигляді пластини, подібної до круга, з розмірами, що дозволяють виконання в зовнішній зоні периферії основи п’ятьох прицільних щілин для візування відповідно до стандартних реласкопічних коефіцієнтів BAF 0,5; 1,0; 2,0; 3,0; 4,0. Основа пластини додатково забезпечена засобом для фіксації шаблону на гладкій поверхні на відстані 50 см від ока обліковця, що забезпечується ланцюжком з можливістю регулювання довжини для калібрування.

Галузь застосування. Лісове господарство, таксація лісу, інвентаризація лісу.

Переваги. Найближчий за технологією реласкопічний шаблон Haglöf, що містить отвори для 4-х із 5-ти можливих (передбачених стандартами) реласкопічних коефіцієнтів BAF, не забезпечує можливість проведення таксації з використанням BAF 3, що не дозволяє проведення реласкопічної таксації у високоповнотних деревостанах діаметрами від 16 до 32 см, а також у деревостанах із повнотою 0,7-0,8 при середньому діаметрі дерев понад 32 см. Крім того не забезпечується достатня зручність користування шаблоном і проведення розрахунків в наслідок необхідності використання для обліку обох рук.

Техніко-економічний ефект. Реласкопічний шаблон «Краб» є очікувано найбільш дешевим засобом для реласкопічної таксації в Україні. Орієнтовна вартість технології оцінюється в 150 грн, що є значно менше у порівнянні із закордонними аналогами, вартість яких зазвичай перевищує 1000 грн. Враховуючи потребу реласкопічних шаблонів для широкого кола виробничників, науковців та студентів, виробництво значно дешевшої вітчизняної моделі є соціально важливим для лісівничої галузі, науки та освіти.

Опис. Суть технології базується на здійсненні обліку дерев у деревостані за допомогою реласкопічного шаблону та смартфону зі спеціально розробленим програмним забезпеченням для швидкого  визначення  суми  площ  поперечних  перетинів кожного елементу лісу, сумарної повноти насадження та запасу на 1 га. Підвищення точності реласкопічної таксації за рахунок можливості проведення автоматизованого обліку з використанням шаблону з усіма передбаченими в нормативах реласкопічними коефіцієнтами.

Детальніше…