ОПИС:
Методика визначення нафти складається з екстракції нафти рідинним органічним екстрагентом з високим концентруванням проби та наступним вимірюванням оптичної густини фільтрату фотометричним методом. Встановлено, що нафта значно краще поглинає світло у ближній ультрафіолетовій ділянці спектру (315 нм), доступній для сучасних фотоколориметрів.
Спосіб 1. Порцію води, яка забруднена нафтою, вміщують в мірну колбу із скляною пробкою на 100 мл, та вносять 1,5 мл бензолу. Закривають пробкою і перемішують, декілька разів перевертаючи колбу. Після розшарування відбирають медичним шприцом з довгою голкою екстракт. Заливають нову порцію бензолу і повторюють операцію екстрагування 3-4 рази. Об’єм екстракту доводять бензолом до 10 мл. Вимірювання оптичної густини одержаного розчину проводять на фотоколориметрі за довжини хвилі 315 нм. Встановлено, що оптична густина в діапазоні малих концентрацій лінійно залежить від концентрації нафти.
Спосіб 2. 1 літр забрудненої води пропускають через паперовий фільтр з жовтою стрічкою, який розташований в скляній воронці. Фільтр висушують і поміщають в пластмасовий медичний шприц на 10 мл, який заповнюють бензолом об’ємом 3 мл. Потім виштовхують екстракт з шприца. Цю операцію здійснюють не менше 2 разів. Повторюють операцію промивки новою порцією бензолу. Обидві порції екстракту поміщають в пікнометр на 10 мл і доводять бензолом до мітки. Фотометрують отриманий розчин за довжини хвилі 315 нм.
ПЕРЕВАГИ ПЕРЕД АНАЛОГАМИ:
-
- висока чутливість способу – аналітична межа визначення концентрації нафти у воді 0,003 мг/л;
- можливий аналіз прісної та морської води.
ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ:
-
- аналітична межа визначення концентрації нафти у воді за способом 1 становить 0,003 мг/л;
- за способом 2 для розчину, що містить 0,2 мг нафти на літр води, оптична щільність в кюветі з товщиною робочого шару 10 мм склала 0,103. Якщо прийняти, що межа визначення оптичної щільності становить 0,001, то можлива межа визначення концентрації нафти складає 0,002 мг.
ПРИЗНАЧЕННЯ:
Розробка призначена для визначення малих концентрацій нафти у природній та промислових водах фотометричним методом.
ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ:
Застосування можливого обладнання – фотоелектроколориметрів, наприклад КФК-2МП, що дозволяють вимірювати оптичну густину в ближній ультрафіолетовій ділянці спектру.
РЕКОМЕНДОВАНА ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ:
Контроль стану питної і природної води, промислових стоків.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ:
Готово до впровадження.
СТАДІЯ ГОТОВНОСТІ РОЗРОБКИ:
Готово до впровадження.
МОЖЛИВІСТЬ ПЕРЕДАЧІ:
Продаж патентів. Продаж ліцензій. Спільне доведення до промислового рівня.
НОВИЗНА:
2 патенти України.