ХАРАКТЕРИСТИКИ:
Технологія забезпечує:
-
- високу зносостійкість і корозійну стійкість за рахунок формування складних твердорозчинних зон глибиною 100-200 мкм;
- інтенсифікацію процесу насичення на всіх етапах технологічного процесу;
- збереження міцнісних характеристик, структури та підвищення пластичності за рахунок зниження температури процесу (750-850°С);
- збереження високої якості поверхні (використовується як кінцева технологічна операція);
- формування в приповерхневих шарах необхідного структурно-фазового стану і керування рівнем зміцнення поверхні в широких межах (від 7 до 14 ГПа) за рахунок зміни температурно- часових і газодинамічних параметрів процесу;
- обробку деталей довільної конфігурації в тому числі з отворами будь-якого діаметру і довжини, використовуючи серійні вакуумні електропечі та технічно чистий азот.
ПЕРЕВАГИ ПЕРЕД АНАЛОГАМИ:
Технологія забезпечує високу якість поверхні, використовується як кінцева технологічна операція, технологічно проста та екологічно чиста.
ПРИЗНАЧЕННЯ:
Покращення триботехнічних та антикорозійних властивостей пар тертя з титанових сплавів, що працюють з контактними навантаженнями , в тому числі і в умовах дії агресивних середовищ (розчини кислот, солей, тощо). Технологія базується на дифузійному насиченні приповерхневих шарів азотом.
РЕКОМЕНДОВАНА ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ:
Машинобудування, літакобудування; медицина, обробка хірургічного інструменту, а також спеціальних скоби та штифтів для лікування різноманітних переломів; можливе також декоративне застосування, адже змінюючи умови обробки можна змінювати кольори деталі.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ:
Готово до впровадження.
СТАДІЯ ГОТОВНОСТІ РОЗРОБКИ:
Впроваджено у виробництво.
МОЖЛИВІСТЬ ПЕРЕДАЧІ:
Продаж патентів. Продаж ліцензій. Продаж технічної документації.
НОВИЗНА:
6 патентів України.