Технологія виробництва титанових деталей методом порошкової металургії

ОПИС:

В автомобілях, літаках, потягах та будь-якому іншому транспорті як основний конструкційний матеріал використовується сталь. Це зручна в обробці речовина, але у неї є суттєві недоліки: велика вага, низька стійкість до корозійного впливу атмосфери тощо. Одним із варіантів на її заміну може бути титан, головну проблему якого – високу вартість – подолали вітчизняні науковці. Український інститут розробив технологію отримання титанових сплавів і деталей простим і дешевим способом. Він включає лише пресування і вакуумне спікання порошку зі сполуки водню з титаном, тобто традиційний титановий порошок замінюють на порошок наводненого титану (гідрид титану). Це дозволяє виготовляти вузли машин із заданими характеристиками міцності і при цьому спрощує обробку. Адже деталі вже мають базову форму та потребують лише невеликої доробки. Орієнтовна вартість 1 кг титанових деталей, виготовлених за даною технологією, в умовах масового промислового виробництва буде в 2-5 разів нижчою від вартості деталей, виготовлених традиційним методом. Інші технології дозволяють досягти відповідних характеристик титанових виробів при значно складнішому технологічному підході і вищій вартості виробництва. Вже створено дослідні партії виробів із заданими характеристиками. Необхідна адаптація технології під конкретні вироби різного призначення (визначення номенклатури деталей для їх виготовлення запропонованим методом, модифікація конструкції прес-форм для виготовлення виробів складних геометричних форм тощо).

ХАРАКТЕРИСТИКИ:

  • сплав – Ti-6Al-4V;
  • густина – 99%;
  • межа плинності – 840-860 MПа;
  • межа міцності – 940-990 MПa;
  • видовження – 10-12.5%;
  • втомна межа – 500 MПa.

ПЕРЕВАГИ ПЕРЕД АНАЛОГАМИ:

  • гідрований порошок вдвічі дешевше за титановий;
  • виробництво стартової сировини (гідриду титану) на Запорізькому титано-магнієвому комбінаті;
  • простий набір технологічних операцій;
  • отримання виробів заданої форми з необхідними характеристиками.

ПРИЗНАЧЕННЯ:

Виробництво титанових деталей методом порошкової металургії.

РЕКОМЕНДОВАНА ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ:

Підприємства авіаційної, автомобільної, хімічної та нафтогазової промисловості. Виготовлення виробів медичного призначення.

ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ:

Суттєве зниження собівартості виготовлення титанових виробів при одночасному збережені унікальних характеристик титанових сплавів.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ:

Готово до впровадження.

СТАДІЯ ГОТОВНОСТІ РОЗРОБКИ:

Випробувано в режимі дослідної експлуатації.

МОЖЛИВІСТЬ ПЕРЕДАЧІ:

Продаж патентів. Продаж ліцензій. Спільне доведення до промислового рівня. Створення спільного підприємства.

НОВИЗНА:

1 патент України. 2 патенти інших країн.

Детальніше…