Global Innovation Index 2022

Досягнення регіональних лідерів з інновацій є наочним прикладом для інших країн. Як вже відомо, 29 вересня Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ) оприлюднено Global Innovation Index 2022. Пропонуємо до ознайомлення регіональну мапу інновацій у світі за версією ВОІВ.

Північна Америка

Сполучені Штати піднялися на друге місце загальносвітового рейтингу, а Канада повернулася до ТОП-15 світових новаторів. США мають найкращі результати у світі за 15 із 81 показника інновацій GII 2022, включаючи глобальних корпоративних інвесторів у R&D, інвесторів венчурного капіталу, якість університетів, якість і вплив наукових публікацій, а також вартість корпоративних нематеріальних активів. Канада має найкращі результати за одержувачами венчурного капіталу, спільними підприємствами та угодами про стратегічні альянси та витратами на комп’ютерне програмне забезпечення.

Європа

Найбільша кількість інноваційних лідерів – загалом 15 – які входять до ТОП-25. З 39 охоплених європейських економік дванадцять піднялися в рейтингу цього року: Нідерланди (5 місце), Німеччина (8), Австрія (17), Естонія (18), Люксембург (19), Мальта (21), Італія (28), Іспанія (29), Польща (38), Греція (44), Республіка Молдова (56) і Боснія та Герцеговина (70).

Швейцарія залишається світовим лідером з інновацій 12-й рік поспіль. Вона передує в усьому світі за результатами інновацій, зокрема за походженням патентів, витратами на програмне забезпечення, високотехнологічним виробництвом і експортом. Швеція (3) займає перше місце з інфраструктури  та бізнес-витонченості, лідируючи за такими показниками, як дослідники, витрати на дослідження та розробки та наукомістка зайнятість.

Німеччина досягла найвищого рейтингу з 2009 року після того, як у 2016 році увійшла до ТОП-10, лідируючи у всьому світі за глобальними корпоративними інвесторами в дослідження та розробки. Цього року помітного прогресу досягла Естонія, потрапивши до ТОП-20 і отримавши найкращі показники в угодах з венчурним капіталом, імпорті ІКТ-послуг, створенні нового бізнесу та створенні мобільних додатків.

Південно-Східна Азія, Східна Азія та Океанія

Дві економіки регіону Південно-Східної Азії, Східної Азії та Океанії (SEAO) входять до 10 найбільших світових новаторів – Республіка Корея (6 місце) і Сінгапур (7); і п’ять інших увійшли до топ-25 – Китай (11), Японія (13), Гонконг, Китай (14), Нова Зеландія (24) і Австралія (25). Сінгапур, Китай і Нова Зеландія цього року покращили свій рейтинг.

У регіоні в цілому В’єтнам (48 місце), Філіппіни (59), Індонезія (75), Камбоджа (97) і Лаоська Народно-Демократична Республіка (112) досягли найбільшого прогресу за останнє десятиліття. Ці економіки також передують за ключовими показниками інновацій. В’єтнам є першим в світі за імпортом високотехнологічних товарів, а Філіппіни – за експортом високотехнологічних товарів.

Цього року стрибок зробила Індонезія, досягнувши найкращої позиції з 2012 року. Вона перша в усьому світі з точки зору політики та культури підприємництва, досягла значних покращень у інноваційних зв’язках і нематеріальних активах, показуючи хороші показники фінансування стартапів та масштабування, а також інтенсивності корпоративних нематеріальних активів.

Центральна та Південна Азія

Індія (40 місце) очолює регіон і досягає ТОП-40 після того, як увійшла до топ-50 у 2020 році. Далі йдуть Ісламська Республіка Іран (53) і Узбекистан (82).

Індія є лідером інновацій у групі з доходом нижче середнього. Країна продовжує зберігати першість у світі за експортом ІКТ-послуг і займає високі позиції за іншими показниками, включаючи вартість надходжень венчурного капіталу, фінансування стартапів і розширень, випускників наукових та інженерних наук, зростання продуктивності праці та диверсифікацію внутрішньої промисловості.

Ісламська Республіка Іран посідає 3-тє місце серед групи з доходом нижче середнього, і другий рік поспіль показники інновацій перевищують очікування рівня її розвитку. Країна є першою в усьому світі за такими показниками як заявки на торговельні марки та дипломовані спеціалісти з науки та техніки.

Узбекистан піднявся на 4 позиції; у 2022 році він вперше перевищив показники інновацій у порівнянні з розвитком.

Цього року в рейтинг піднялися Шрі-Ланка (85), Пакистан (87) і Бангладеш (102). Проте лише Пакистан стабільно з роками зростав у рейтингу.

Північна Африка і Західна Азія

Ізраїль (16 місце), Кіпр (27), Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) (31) лідирують за інноваціями у цьому регіоні.

Ізраїль є лідером інновацій протягом останніх 15 років. Країна передує у світі за угодами венчурного капіталу, жінками, які працюють із вченим ступенем, міжнародними патентними заявками, поданими згідно з Договором про патентну кооперацію (PCT) ВОІВ, також за валовим внутрішнім продуктом та експортом послуг ІКТ у відношенні до загальної торгівлі.

ОАЕ наближаються до ТОП-30 і продовжують входити до ТОП-5 за кількістю дослідників у бізнесі та науково-дослідних розробках, які фінансуються приватним сектором.

Туреччина (37 місце) потрапила до ТОП-40. Вона посідає 4 місце у світі за нематеріальними активами, демонструючи помітний прогрес в промислових зразках, заявках на торговельні марки та інтенсивності корпоративних нематеріальних активів.

Ще десять економік регіону піднялися в рейтингу, включно з помітними покращеннями в Саудівській Аравії (51 місце), Катарі (52), Кувейті (62), Марокко (67) і Бахрейні (72).

Латинська Америка і Карибський басейн

Чилі (50 місце) – єдина латиноамериканська країна в ТОП-50 – лідирує в регіоні Латинської Америки та Карибського басейну, за нею йдуть Бразилія (54) – новачок у топ-3 регіону – та Мексика (58). Коста-Ріка (68) вибула з регіональної трійки лідерів.

Чилі займає високі позиції щодо вступу до вищої школи та нових підприємств. Бразилія помітно покращила результати інновацій, зокрема у вигляді нематеріальних активів та онлайн-креативності, а також у реєстрації торговельних марок і створенні мобільних додатків. Мексика лідирує за такими показниками як експорт креативних товарів, імпорт та експорт високотехнологічних товарів.

Вісім із 18 економік регіону піднялися в рейтингу. У Колумбії (63 місце), Перу (65), Аргентині (69) і Домініканській Республіці (90) цього року відбулося значне підвищення рейтингу. Перу примітно тим, що цього року позиціонує себе як світового лідера за такими показниками, як доступність позик від мікрофінансових установ, випускників наукових та інженерних наук і заявок на корисні моделі. Перу, Бразилія та Ямайка (76) також перевищили очікування щодо рівня розвитку інновацій.

Континентальна Африка на південь від Сахари

Лідирує в регіоні Південно-Африканська Республіка (ПАР, 61 місце), за нею йдуть Ботсвана (86) і Кенія (88). Шістнадцять економік регіону піднялися в рейтингу GII. Окрім Маврикія та Ботсвани, Гана (95), Сенегал (99), Зімбабве (107), Ефіопія (117) та Ангола (127) досягли помітних покращень.

ПАР – перший за ринковою капіталізацією, тоді як Ботсвана демонструє хороші результати за такими показниками, як позики від мікрофінансових установ і платежі за інтелектуальну власність. Намібія (96) лідирує у світі за витратами на освіту та значно перевищує середній регіональний показник за людським капіталом і дослідженнями.

Африка на південь від Сахари є регіоном з найбільшою кількістю економік, що перевершують показники з інновацій (8), причому Кенія утримує рекорд протягом дванадцяти років поспіль. Руанда (105) і Мозамбік (123) також постійно випереджають показники.

Бурунді (130) повертається до рейтингу цього року завдяки покращеній доступності даних, тоді як Мавританія (129) приєднується до GII вперше.

Нагадуємо, в Global Innovation Index 2022 порівнюється інноваційна діяльність 132 країн та економік світу. У звіті 2022 року найбільш інноваційною країною визнано Швейцарію, за нею йдуть США, Швеція, Велика Британія та Нідерланди. Україна в Глобальному інноваційному індексі 2022 року посідає 57 місце, утримуючи 4-ту позицію серед 36 країн економічної групи lower-middle income. 

➡ Global Innovation Index 2022 (повний звіт)

➡ Global Innovation Index 2022 (показники України)

ukrpatent.org