Призначення. Для розрахунку втрат потужності у частотно-регульованих асинхронних електроприводах з широтно-імпульсною модуляцією та втрат електроенергії в енергосистемі від впливу реактивної потужності окремого електроспоживача.
Галузь застосування. Великі, середні й малі підприємства України, що займаються розробкою, виготовленням та введенням в експлуатацію частотно-регульованих асинхронних електроприводів. Енергопостачальні компанії, що займаються транспортуванням електроенергії, та організації, що розробляють тарифи на електроенергію в Україні.
Переваги. Запропоноване енергозберігаюче керування, за нашою інформацією, поки не використовується світовими виробниками електроприводів та в закордонних енергосистемах. Впровадження оптимального (за мінімумом загальних втрат) керування у вітчизняних частотно-регульованих асинхронних електроприводах дозволить збільшити коефіцієнт корисної дії до рівня та вище кращих зразків електроприводів провідних світових виробників (Siemens, ABB, Danfoss та ін.)
Техніко-економічний ефект. Оптимальне енергозберігаюче керування в електроприводах дозволить на кожні 1 кВт встановленої потужності електропривода заощадити на рік приблизно 200 кВтгод. електроенергії (або більше 50 грн/кВт), а в діючих енергосистемах — збільшити пропускну здатність ділянок електропередавальних компаній на (3–13)%, зменшити втрати потужності на (8–26)% у енергосистемі при передачі електроенергії споживачам, що у грошовому еквіваленті складе економію від 0,5 до 2,4 млн. грн. на рік для однієї підстанції живлення.
Опис. Запропоновані уточнені залежності для розрахунку втрат потужності у частотно-регульованих асинхронних електроприводах з широтно-імпульсною модуляцією та втрат електроенергії в енергосистемі від впливу реактивної потужності окремого електроспоживача. Створенні енергозберігаючі алгоритми керування вказаними електроприводами та енергосистемами, уточнені методики оплати електроспоживача за реактивну електроенергію (які враховують фактичні збитки, нанесені енергосистемі реактивною потужністю окремого електроспоживача).