Розробка наносупутника формату CUBESAT

Область дослідження – авіація і космос.

Призначення. Наносупутник призначений для виконання наступних завдань: дистанційне зондування Землі; калібрування радіолокаційних станцій і оптичних систем контролю космічного простору; створення нових систем зв’язку; відстеження пересування кораблів; виконання наукових завдань та інше.

Сфера застосування. Основними цільовими групами у використанні наноспутників є приватні компанії, що займаються продажем певних послуг; військові та силові відомства держав; вищі навчальні заклади різних країн, які проводять за допомогою наноспутників дослідження в космосі.

Технічна характеристика:

 1. Вага в конфігурації U1 (10х10х10 см) трохи більше 1,05 кг.
 2. Максимальна конфігурація U6 (10x10x60 см).
 3. Помилка визначення системи GPS / ГЛОНАСС:
  • за швидкістю – 0,05 м/с;
  • по часу – 40 нс;
  • по висоті – 5 м (типова 3 м);
  • за координатами місця 3 м (типова 2 м).
 1. Система складається з наступних модулей- підсистем:
  • модуль енергозабезпечення;
  • модуль радіоканалів;
  • модуль управління;
  • модуль корисного навантаження (встановлюється на вимогу Замовника).

Опис. Український університет розробив перший вітчизняний наносупутник, який вже успішно працює на навколоземній сонячно-синхронній орбіті. Розробка базується на використанні власних оригінальних результатів науково-технічних досягнень в різних напрямках науки. Зокрема, вчені використовували свої сотопанельні вуглепластикові конструкції, з якими інтегрували фотокремнієві перетворювачі з коефіцієнтом корисної дії до 20%. Експериментальна сонячна батарея забезпечує електричне живлення всіх електронних систем наносупутників. В основі розробки каналів радіозв’язку і радіоуправління – оригінальні рішення антен і цифрової програмованої схемотехніки. Спеціально для наносупутника створені сенсори координат Сонця, їх алгоритмічне та програмне забезпечення, а також електронна плата з центральним процесором, за допомогою якої здійснюється управління всіма підсистемами космічного апарату. Розробник пропонує свої послуги з розробки як платформи для супутників формату CUBESAT разом з наземною станцією контролю польоту в цілому, так і окремих її компонентів. Термін виконання роботи залежить від конкретного завдання і обговорюється в кожному окремому випадку.

Переваги. До основних конкурентних переваг наноспутників відносяться: застосування передавачів GPS/ГЛОНАСС, яке використовувалося вперше на подібного роду космічних апаратах, а також фотоелектричних перетворювачів із збільшеним ККД і терміном життя, знижуючи до мінімуму вплив радіації.

Стадія готовності. Потрібне доопрацювання.

Пропозиції щодо співробітництва. Спільне доведення до промислового рівня. Продаж патентів.

Детальніше…